Dukiad

Tarih : 03 Ocak 2013

TÜRKİYE’NİN KERESTE PAZARI ‘’DURSUNBEY’’

Balıkesir’in Dursunbey İlçesi Türkiye’mizin ‘’KERESTE BAŞKENTİ’’ olarak bilinmekte ve nitelendirilmektedir. Ülkemizin en kaliteli ve verimli ormanları Dursunbey de olduğu için Türkiye’de iki orman işletme müdürlüğüne sahip tek ilçedir. Bu iki işletme AMANEJMAN planına göre yıllık 100-120 bin m3. Orman emvali üretmektedir. Kesilen her ağacın karşılığı dikilmektedir. Yıllar önce dikimi yapılan ağaçlar bile dönüşümlü olarak üretime başlamıştır. İlçe sınırlarında yaklaşık 500-550 yaşlarında ağaçlar bulunmaktadır.

İlçemizin gelir kaynaklarının başında Orman ürünleri gelmektedir. Yan ürünleri ile birlikte bu işten ekmek yiyen takriben 1500-1600 kişi bulunmaktadır. Ağaç sektörünün kullanım alanı azaldıkça haliyle bu sayı gün geçtikçe azalmaktadır. Bu yüzden son zamanlarda İlçede sektör  katma değerli ürünlere yönelmiş ve birçok firma bahçe mobilyasından hazır kapıya, mutfak mobilyasından  el işçiliği ahşap ürünlere kadar birçok alanda faaliyet göstermeye başlamıştır.

Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren Kerestecilik sektöründe yıllık 350 ila 400 bin m3. Orman emvali işlenmektedir. Bunun % 20’si ithal, % 80’i yerlidir. Türkiye’nin dört bir tarafından Orman emvali gelir, işlenerek yine yurdun dört bir tarafına dağılmaktadır. Dört firma Rusya dan, orman emvali getirmekte ve iç piyasa ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun yanı sıra iki Kereste şirketimiz de Rusya ya kereste fabrikası kurarak ülkemizin dört bir tarafına ve ilçemize mamul orman emvali sunmaktadır.

Bu kadar geniş kapsamlı bir sanayi sitesini bir çatı altında toplamak için 1990 yılında DURSUNBEY KERESTECİLER, İMALARCILAR VE AMBALAJCILAR DERNEĞİ kurulmuştur. 174 aktif üyenin kayıtlı olduğu Dernek, Kerestecilerinin sorun ve isteklerini tek ağızdan dile getirmekte ve çözüm yolları aramaktadır. Aynı zamanda, üyelerden alınan aidat ve bağışlarla, ilçemizin acil ve önemli ihtiyaçlarına da maddi, manevi destek vermektedir.

Sanayi sitemizde işlenen tüm orman ürünleri hiçbir şekilde zayi olmadan değerlenmektedir. Bir Tomruktan 6-7 kalem malzeme tedarik edilmektedir. Odun ve Talaşı sunta fabrikalarına gönderildiği gibi, birçok bölgeye de yakacak olarak arz edilmektedir. Kalan diğer mamulleri de, kapı-pencere yapımında, Rabıta(döşeme), lambri, inşaatlık, kiremit altı, kalıplık kereste  gibi yerlerde kullanılmaktadır.

Dursunbey ALAÇAM dağlarının Çamları, yükseklik ve toprak yapısı itibariyle olsa gerek, çok kalitelidir. Bir çok firma ve tüketici özellikle talep etmektedir. İşleme ve renk bakımından çok hoş olduğu için marangozların da tercihidir. Sahil bölgelerinde ve özel mekanlarda tercih edilmektedir.

İki Orman İşletmesine sahip Türkiye’nin Kereste Pazarı Dursunbey, 80 civarı İmalathane, 200 civarı bu işle uğraşan esnaf ve her türlü kereste ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir ilçe. Türkiye’nin en kaliteli emvallerine sahip, bahçe mobilyasından hazır kapıya, mutfak mobilyasından el işçiliği ahşap ürünlerine, doğramalık keresteden inşaatlık kereste ve ağaç ürünlerine kadar her türlü ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek tek adres. DURSUNBEY.

18

Kategori : Bilgiler - Etiketler :

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

RSS ÜYELERİMİZDEN GELEN İLANLAR

  • Yazar: DUKİAD 03 Haziran 2013
    Eldeki veriler ile hazırlanan üyeler bölümümüzdeki fotoğraf ve bilgilerinizi güncellemek iiçin derneğimize müracat etmeniz rica olunur.
    DUKİAD

KERESTECİLİK.COM İLETİŞİM PANELİ

DÖVİZ KURLARI

Döviz

IP ADRESİNİZ