İş güvenliği yasası bir yıl erteleniyor

Tarih : 19 Haziran 2013

1tt1t

İşverenlerin son dönemde korkulu rüyası haline gelen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma şartının ertelenmesi gündemde.

Kendilerine gelen yoğun şikâyetleri dikkate alan hükümet, yasanın uygulamaya konulacağı tarihle ilgili düzenlemeye gidiyor. Meclis’teki torba yasaya eklenen bir madde ile 600 bin işletme için 30 Haziran’da başlayacak olan uygulama, bir yıl erteleniyor. Bu işletmeler 30 Haziran 2014’ten itibaren iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak zorunda olacak. Yükümlülüğü Haziran 2014’te başlayacak işletmeler içinse erteleme süresi 2 yıl oldu. Bu işletmeler de Temmuz 2016’da uzman çalıştırmaya başlayacaklar.

Yılbaşında yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, işletmelere pek çok yükümlülük getiriyor. En önemlilerinden biri de iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırılması. Peyderpey yürürlüğe giren yasa ile 30 Haziran’da 50’den az çalışanı olan işyerleri için hekim ile güvenlik uzmanı bulundurulması zorunlu oluyor. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler ise her ay için 5 bin 390 TL ceza ödeyecek.

Kategori : Genel, Manşetler - Etiketler :

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

RSS ÜYELERİMİZDEN GELEN İLANLAR

  • Yazar: DUKİAD 03 Haziran 2013
    Eldeki veriler ile hazırlanan üyeler bölümümüzdeki fotoğraf ve bilgilerinizi güncellemek iiçin derneğimize müracat etmeniz rica olunur.
    DUKİAD

KERESTECİLİK.COM İLETİŞİM PANELİ

DÖVİZ KURLARI

Döviz

IP ADRESİNİZ