Bu İlçede İş Var !

Tarih : 19 Haziran 2013

pellet

Pellet projesi hayata geçiyor. Saatte 400 kg kapasiteli imalat atıklarının değerleneceği yatırımın Dursunbey’in önünü açarak bu İlçede İş var dedirtmesi bekleniyor.

Dursunbey Keresteciler Derneği Başkanı Ercan BAL, GMKA tarafından projenin onaylanmaması ve yedeklerde kalması üzerine İlçemizde ileri gelen Keresteci esnaflarımızla görüştüklerini ve o günden bu yana yaşanan gelişmeler neticesinde Pehlivan Orman Ürünleri, Birlik Kereste ve Yörükler Orman Ürünlerinin birlikte pellet tesisi kurma aşamasına geldiklerini belirtti.

GMKA’na sunulan ve geçtiğimiz gün kabul edilmeme nedenlerinin anlatıldığı bilgilendirme toplantısının ardından proje sahibi ve ortaklarının önümüzdeki yıl projeyi iki aşamalı olarak orman atıklarının cips (kaba talaş) yapılması, ayrıca ince talaş, sunta ve mdf talaşlarının ise pellet yapılması şeklinde projenin eksikliklerinin tamamlanarak sunulması kararlaştırılmış, DUKİAD Başkanı Ercan BAL İlçe ekonomisine katkı sağlayacak her türlü projenin yanında olduklarını bu ve buna benzer projelerin hayata geçirilmesi için çaba harcayacaklarını belirtmişti.

Projenin onaylanmaması üzerine Dursunbey Keresteciler Derneğinin görüştüğü, Kereste sektörünün önde gelen iş adamlarından 3 firma sahibi bir araya gelerek imalat artıklarının değerlenmesi ve ekonomiye katkı sağlaması için düğmeye bastılar.

3 firmanın günlük ortalama 11 ton civarı odun, talaş ve atık ürünleri çıkmakta olduğunu, bunlardan 4 ton civarının ise çöpe giden atıkların olduğunu belirten Ercan BAL, bu atıkların enerjiye dönüştürülerek ekonomiye katkı sağlayacak olmasından dolayı, firma sahiplerini girişimlerinden dolayı tebrik etti ve kendilerine teşekkür etti.

Pehlivan Orman Ürünlerinden Erdem ÖZER; Şu an için tesisin maliyetinin 180 bin lira civarında (makine yanında kurutma ve silolar dahil) olduğunu belirtti. GMKA ajansı tarafından projenin kabul görmemesi üzerine Keresteciler Derneği ile yapılan görüşmeler ve diğer firmalar ile hemfikir olunması üzerine çöpe gidecek atıkların değerlendirilmesi ve ekonomik anlamda İlçemize katkı sağlaması adına bu işe başladıklarını söyledi.

3 firmanın ayrı ayrı yatırım yapması yerine birlikten güç doğar düşüncesi ile bir araya gelerek tek tesis ile bu işi yapmaya karar verdiklerini söyleyen ÖZER, şu an için kendi atıklarının değerlendirileceği ve yapım aşamasında olan projenin Dursunbey’in önünü açacağına inandıklarını belirtti.

DUKİAD Başkanı Ercan BAL, Türkiye genelinde örneklerini gördüğümüz ve sadece odun talaş sunta ve mdf artığı değil, hayvan gübreleri gibi yanabilecek her türlü maddeden yapılabilen pellet üretimini Dursunbey’de başlatacak firmalara girişimlerinden dolayı teşekkür etti ve Keresteciler Derneği olarak İlçe ekonomisine katkı sağlayacak her türlü girişimin yanında olduklarını, Dernek olarak da önümüzdeki yıllarda GMKA’na açılacak başlıklar dahilinde projeler sunmayı hedeflediklerini belirtti.

20120614__33380390 BIRLIK LOGO tabela

Kategori : Genel, Manşetler - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

RSS ÜYELERİMİZDEN GELEN İLANLAR

  • Yazar: DUKİAD 03 Haziran 2013
    Eldeki veriler ile hazırlanan üyeler bölümümüzdeki fotoğraf ve bilgilerinizi güncellemek iiçin derneğimize müracat etmeniz rica olunur.
    DUKİAD

KERESTECİLİK.COM İLETİŞİM PANELİ

DÖVİZ KURLARI

Döviz

IP ADRESİNİZ